Szlachetna Paczka, czyli pomoc na bank

- Tak, wolontariat zajmuje czas. Ale go nie zabiera – mówi Jarosław Nowiński. 49-letni bankowiec, jest jednym z blisko 2000 pracowników Banku BGŻ BNP Paribas, którzy w tym roku włączyli się w pomoc potrzebującym rodzinom organizowaną przez Szlachetną Paczkę. To największa akcja z udziałem pracowników jednej firmy w całej 18-letniej historii projektu.

Szlachetna Paczka to jeden z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce. Istnieje od 2001 roku i jest jedynym na świecie systemem pomocy bezpośredniej, który łączy ogromną skalę działania z tym, że konkretny człowiek wciąż pomaga w nim konkretnemu człowiekowi.  Przez 18 lat działania Szlachetnej Paczki włączyło się blisko 4 mln osób, a łączna wartość pomocy materialnej przekazanej ponad 150 tys. rodzin w potrzebie, przekroczyła ćwierć miliarda złotych.

Pomoc dla ponad stu rodzin

Reklama

Niedawno partnerem strategicznym Szlachetnej Paczki został Bank BGŻ BNP Paribas. I podszedł do tego partnerstwa bardzo poważnie. Spośród blisko 17 tys. rodzin, które otrzymają w tym roku bezpośrednią pomoc od darczyńców, ponad sto zostało wybranych z bazy na stronie przez pracowników Banku. Paczki z indywidualnie przygotowaną, dedykowaną pomocą otrzymają już w najbliższy weekend. Do tysięcy domów w całej Polsce dostarczą ją wolontariusze. Jednym z nich jest pan Jarosław.

- W Szlachetnej Paczce wolontariuszem jestem po raz pierwszy, ale w projekty wolontariackie angażuję się już od wielu lat - mówi. Bankowiec pomaga m.in. Fundacji "Dom w Łodzi", która prowadzi niewielki dom dziecka dla chorych dzieci. - Wolontariat, owszem, zajmuje trochę czasu, ale go nie zabiera. Gdy pomagam i widzę, że na czyjejś twarzy pojawia się uśmiech, to czuję ogromną satysfakcję i poczucie spełnienia.

Zmienić na dobre

Jak przyznaje, w Szlachetnej Paczce najbardziej zaskoczyło go to, że to pomoc długofalowa, skoncentrowana na trwałej zmianie w życiu rodzin, które otrzymają wsparcie. - Oczywiście, słyszałem wcześniej o Paczce, ale nie zdawałem sobie sprawy, jak to naprawdę działa - tłumaczy. - Ta pomoc jest inna. Nie chodzi w niej tylko o zaspokojenie doraźnych potrzeb. Paczki mają pomóc rodzinom się usamodzielnić, stanąć na nogi. W dodatku to pomoc nieprzypadkowa. Jest skrojona pod konkretne potrzeby osób, które ją otrzymują.

Rodzina, dla której wsparcie wśród swoich przyjaciół oraz koleżanek i kolegów z pracy zorganizował pan Jarosław, to matka samotnie wychowująca syna. - To bardzo dzielna, odważna kobieta. Jest w ciąży, a mimo to zdecydowała się odejść od partnera, który dopuszczał się wobec niej przemocy - opowiada. - Przebywa teraz w domu samotnej matki w Łodzi, ale już niedługo przeprowadzi się do mieszkania komunalnego, które pomogliśmy jej wyremontować i wyposażyć.

Pomaganie nie jest straszne

Zorganizowanie osób, które wraz z nim zaangażowały się w pomoc, okazało się łatwiejsze niż myślał. - Mamy w naszej grupie wolontariuszy i darczyńców zarówno z banku jak i spośród moich znajomych i przyjaciół. Kiedy zaczęliśmy działać, wsparcie ruszyło lawinowo - mówi. - Jeśli ktoś odmawia pomocy, myślę, że wynika to w pierwszej kolejności z niewiedzy i strachu, z czym to się wiąże. Może komuś wydaje się, że to wiąże się z kosztami. A to nieprawda. Jeśli zbierze się grupa kilkudziesięciu osób, to naprawdę nie jest duży wysiłek. A można zrobić coś naprawdę ważnego. Zmienić czyjąś historię. Na dobre.

Podczas ubiegłorocznej edycji Szlachetnej Paczki pomoc dla jednej rodziny przygotowywało wspólnie średnio 36 osób.

Ostatni moment

Finał Szlachetnej Paczki już w najbliższy weekend, ale w internetowej bazie historii, do których docierają wolontariusze projektu, wciąż znajdują się jeszcze rodziny, które nie znalazły swojego darczyńcy. Nadal można je wybrać. Wystarczy wejść na stronę i wskazać osoby, dla których przygotujemy w tym roku mądrą pomoc. Tak jak zrobili to wolontariusze i darczyńcy z Banku BGŻ BNP Paribas.

Finał Paczki nazywany "weekendem cudów"  to kulminacyjny moment projektu, ale nie jego koniec. Szlachetna Paczka działa przez cały rok, a wolontariusze pracują z rodzinami nad tym, by trwale poprawić ich sytuację, pomagając im samodzielnie radzić sobie z trudnościami. Na stronie wciąż można nie tylko wybrać rodzinę dla której przygotujemy dedykowaną pomoc, ale również wesprzeć Paczkę bezpośrednią wpłatą.

Reklama