Raport o biedzie. Poruszające dane o ubóstwie w Polsce

Co siódmy Polak otrzymuje za swoją pracę minimalne wynagrodzenie. 40,7 proc. Polaków żyje w warunkach, które nie spełniają europejskich standardów dotyczących przeludnienia, a blisko 40 proc. gospodarstw domowych nie ma możliwości pokrycia z własnych środków nieoczekiwanego wydatku w wysokości 1200 zł - wynika z "Raportu o biedzie" przygotowanego na podstawie informacji zbieranych przez wolontariuszy Szlachetnej Paczki.

6,70 na dzień. Tyle lub mniej mają do dyspozycji osoby w co piątej rodzinie włączonej do Szlachetnej Paczki. Ich średni miesięczny dochód (po odliczeniu stałych kosztów utrzymania) wynosi nie więcej niż 200 zł. Tymczasem - według GUS - czteroosobowa rodzina (2+2) nie jest w stanie przeżyć miesiąca za mniej niż 1571 zł.

Reklama

20 proc. rodzin włączonych do Szlachetnej Paczki żyje w mieszkaniach, w których nie ma łazienki.

Ponad 1,2 mln dzieci (osób poniżej osiemnastego roku życia) jest w Polsce zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

500 zł lub więcej wydaje na leki co piąta rodzina włączona do Szlachetnej Paczki, w której żyje przynajmniej jeden chory lub niepełnosprawny.

O 31,42 zł wzrósł od 1 listopada 2018 r. zasiłek pielęgnacyjny. Jest on przyznawany w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy dla innej osoby w związku z jej niezdolnością do samodzielnej egzystencji. To pierwsza podwyżka tego świadczenia od dwunastu lat. Od teraz wynosi ono 184 zł 42 gr miesięcznie.

1065 zł wyniosła najczęściej wypłacana emerytura w populacji kobiet w marcu 2018 r. Wśród mężczyzn kwota ta była ponad dwa razy wyższa (2177 zł 80 gr).

9 proc. polskich gospodarstw domowych, w których są dzieci, z przyczyn finansowych nie obchodzi uroczystości rodzinnych, np. urodzin. W co dziesiątym rodziców nie stać na opłacenie wycieczek szkolnych, zaś w co czterdziestym na jakiekolwiek zabawki, nowe ubrania czy książki.

"Tematem tego raportu nie jest bieda. To raport o ludziach, którzy jej doświadczają" - podkreślają autorzy tegorocznego podsumowania, które przygotowano na podstawie spotkań 12 tys. wolontariuszy Szlachetnej Paczki z blisko 35 tys. rodzin.

Jak podkreślają autorzy, "Raport o biedzie" to nie tylko zapis spotkań z rodzinami. Dokument został uzupełniony o dane zebrane w roku szkolnym 2017/18 przez wolontariuszy Akademii Przyszłości, drugiego obok Szlachetnej Paczki ogólnopolskiego programu społecznego Stowarzyszenia WIOSNA, a także o informacje pochodzące z ogólnodostępnych analiz i badań.

Pełny tekst raportu opublikowano na stronie internetowej

Rzeczywistośc i marzenia

20-letnia Sara. Studiuje, pracuje, tańczy. Sześć lat temu z powodu choroby alkoholowej rodziców, wraz z dwójką młodszych braci, trafiła do domu dziecka. Po śmierci rodziców zostali sami, a Sara została jedyną osobą, która może wesprzeć braci.

***

Rodzeństwo. 60-latek pracuje dorywczo, jednak ze względu na wiek nie może znaleźć stałej pracy. Pomaga lekko upośledzonej umysłowo siostrze, która też nie ma pracy. Mimo wzajemnego wsparcia, trudno im wiązać koniec z końcem.

O czy marzy? O rękawiczkach, bo zbierając złom całą zimę, odmroził sobie ręce. Jak mówi - z całą resztą sobie poradzi.

***

Pani Aniela ma 78 lat i uwielbia szydełkować. Syna straciła, gdy miał zaledwie cztery lata. Po śmierci męża została sama. Ma 1158 zł renty, po wylewie prawie nie widzi na jedno oko i - jak czytamy w raporcie - zdarza się, że chodzi spać głodna.

Marzenia? Jak sama mówi - nie ma. Marzyła kiedyś, ale życie zakpiło z jej planów. 

Różne oblicza biedy

Dokument pokazuje, że ubóstwo w Polsce wciąż jest realnym problemem. Dotyka zarówno samotnych, jak i całe rodziny. Niektórzy po prostu rodzą się w biedzie. Inni wpadają w coraz częstszą obecnie spiralę kredytów, gdy każde kolejne zobowiązanie zaciągane jest głównie po to, by spłacić poprzednie. Często popycha je do tego nagły wypadek, strata, zdarzenie losowe. Z licznymi problemami borykają się rodzice osób niepełnosprawnych.

Coraz częściej ubóstwem dotknięte są osoby posiadające pracę, jednak nie są w stanie się z niej utrzymać. W biedzie żyje też wielu seniorów, dla których bardzo często problemem jest także samotność.

Bieda to nie patologia

"Blisko trzydzieści lat po transformacji ustrojowej bieda - namacalna, fizyczna, której konsekwencją bywa głód, chłód i beznadzieja - wciąż jest w Polsce realnym problemem, z którym zmaga się kilka milionów Polaków. To, że większość z nas ma ten komfort, by nie stykać się z nią na co dzień, nie oznacza, że możemy ją ignorować" - mówi Joanna Sadzik, prezes zarządu Stowarzyszenia Wiosna.

"Czasem tak niewiele potrzeba, by dokonała się zmiana" - podkreśla prezes Stowarzyszenia Wiosna.

Szlachetna Paczka istnieje od 2001 r. Co roku jej wolontariusze odwiedzają rodziny zgłoszone do programu, a poznając ich historie, potrzeby i marzenia- wspólnie z nimi - szukają rozwiązań, które pomogą im przezwyciężyć trudną sytuację, zmienić schemat, według którego funkcjonują i w wielu przypadkach wyjść z biedy.

Ty też możesz pomóc! Zostań darczyńcą Szlachetnej Paczki

Reklama