Wyzwanie dla Szczęsnego. Namówi Ronalda do tego, co Dudek?

W MU był Tomasz Kuszczak, w Realu Jerzy Dudek, teraz w szatni Juve na CR7 czeka Wojciech Szczęsny. Portugalczyk ma szczęście do polskich bramkarzy! A ci mają na niego dobry wpływ. I nie chodzi tylko o piłkarską formę. Wspominając najlepsze chwile Cristiana w Realu, wracamy do jednego z najbardziej interesujących "polskich wątków". Czy wiecie, że osiem lat temu Ronaldo wraz z kolegami z szatni przygotował... Szlachetną Paczkę?

W światowej piłce kończy się pewna epoka. Cristiano Ronaldo, uznawany przez wielu za najlepszego piłkarza w historii, po dziewięciu latach odszedł z Realu Madryt. Z "Królewskimi" dwa razy świętował mistrzostwo Hiszpanii i aż cztery razy wygrywał Ligę Mistrzów. W pierwszych dwóch sezonach w Madrycie jego klubowym kolegą był Jerzy Dudek. Dla Polaka był to ostatni klub w karierze i na boisku nie pojawiał się już zbyt często, ale w szatni Realu był bardzo ważną postacią.

Reklama

Jesienią 2010 roku wykorzystał swoją pozycję w bardzo szlachetnym celu i zmobilizował swoich partnerów do udziału w... Szlachetnej Paczce

Ewenement

Szlachetna Paczka to jeden z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce. Działa od 2001 roku i pomaga rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji wyjść z biedy, wspierając je w tym, by zaczęły samodzielnie radzić sobie w życiu. Co roku w działania Paczki angażuje się  - jako wolontariusze i darczyńcy - prawie milion osób, a mądra pomoc, przygotowana według konkretnych potrzeb konkretnych osób, trafia do tysięcy rodzin (w 2017 roku było ich ponad 20 tys.). 

- Przez 17 lat grałem w Holandii, Anglii i Hiszpanii, ale nigdzie nie widziałem równie przemyślanego, precyzyjnego systemu pomagania, który przy okazji angażuje tyle emocji. To niesamowite, jak nas to wtedy zintegrowało. Paczka to ewenement na skalę światową - mówi Dudek. 

REALna pomoc

Osiem lat temu projekt nie miał jeszcze takiej skali działania jak dzisiaj, ale Dudkowi to nie przeszkodziło. Cristiana Ronalda, Sergia Ramosa, Ikera Casillasa i Pepe namówił do tego, by przygotowali paczkę dla rodziny pani Doroty z Krakowa, która wraz z mężem i czwórką dzieci mieszkała w bardzo złych warunkach, a jej czteroletni syn, cierpiący na dziecięce porażenie mózgowe wymagał stałej, specjalistycznej opieki i rehabilitacji. 

- Chłopaków przekonało, że to naprawdę konkretna, REALna pomoc dla rodziny, której historie poznali. Wiedzieli, jakie ma potrzeby, i co muszą zrobić, żeby zmienić jej sytuacje na lepsze - wspomina polski bramkarz.

ZOBACZ: Jak CR7 przygotował Szlachetną Paczkę z kolegami z Realu

Co na to Szczęsny i Juve?

W pomoc Szlachetnej Paczce z inspiracji Jerzego Dudka zaangażowali się wtedy nie tylko piłkarze Realu, ale i władze "Królewskich". Na potrzeby realizacji spotu promocyjnego Paczki udostępniły na co dzień skrzętnie strzeżony przed kimkolwiek z zewnątrz kompleks treningowy Valdebebas. 

Czy podobnie będzie w Turynie, dokąd w tym tygodniu trafił pięciokrotny laureat Złotej Piłki? Nie można tego wykluczyć, bowiem Wojciech Szczęsny - kolejny po Dudku, a wcześniej Tomaszu Kuszczaku, z którym CR7 grał i trenował w Manchesterze United, polski bramkarz w drużynie Portugalczyka - od wielu lat czynnie wspiera Szlachetną Paczkę (i jej siostrzany projekt - Akademię Przyszłości). 

ZOBACZ: Szczęsny z LL - Życzliwość i Krychowiak i Szczęsny wybierają dzieci

Reklama