Wielki finał Szlachetnej Paczki. "Dzieje się magia"

Przez dwa dni w całej Polsce będą się działy cuda. Do kilkunastu tysięcy domów zapukają wolontariusze Szlachetnej Paczki. Przekażą rodzinom w potrzebie paczki z przygotowaną pomocą i dostarczoną wcześniej do magazynów przez darczyńców. 8-9 grudnia to kulminacyjny moment tegorocznej edycji programu, który od osiemnastu lat łączy Polaków i pomaga im zmieniać historie. Na dobre!

Szlachetna Paczka to jeden z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce. Istnieje od 2001 r. i jest jedynym na świecie systemem pomocy bezpośredniej, który łączy ogromną skalę działania z tym, że konkretny człowiek wciąż pomaga konkretnemu człowiekowi

Reklama

Przez 18 lat w działania Paczki włączyły się blisko cztery mln osób, a łączna wartość pomocy materialnej, przekazanej ponad 150 tys. rodzin w potrzebie, przekroczyła ćwierć mld zł. Organizatorzy Paczki i jej wolontariusze szacują, że w tym roku mądrą pomoc otrzyma nawet 17 tys. rodzin w całej Polsce.

Dzieje się magia

Finał Szlachetnej Paczki, który co roku odbywa się na początku grudnia, nie przez przypadek nazywany jest "weekendem cudów". To czas niezwykłej mobilizacji oraz setek tysięcy małych i wielkich gestów, które sprawiają, że ludzie na nowo zaczynają sobie ufać. 

Darczyńcy, którzy od połowy listopada wybierali rodziny z internetowej bazy na stronie Szlachetnej Paczki, a następnie przygotowywali dla nich pomoc dopasowaną do ich indywidualnych potrzeb, dowożą paczki do specjalnych magazynów, skąd zabierają je wolontariusze, by dostarczyć pomoc do konkretnych rodzin.

Ci, którzy uczestniczyli już w finałach Szlachetnej Paczki, podkreślają, że to wydarzenie, któremu towarzyszą wielkie emocje i wzruszenia. 

Usiadł na wózku, by podziękować

Tak, jak stało się w ubiegłym roku, w jednej z miejscowości w Świętokrzyskiem, gdy wolontariusze przywieźli paczki do mieszkania pana Maćka. Mężczyzna jeszcze nie tak dawno obchodził dwudzieste urodziny. Trzy lata temu pojechał dorobić za granicę, by wspomóc finansowo mamę i babcię. Niestety, spadł z rusztowania. Od tego czasu jest sparaliżowany, leży, nie może nawet korzystać z toalety. Męczy go, gdy choć przez chwilę usiądzie na łóżku. Jest bardzo zdolny, studiował. Teraz jednak czuje się jak więzień. Opiekuje się nim mama, jak on uziemiona w domu, przez co żyje im się bardzo ciężko. Podczas ubiegłorocznego finału Paczki wolontariuszka zadzwoniła do niej z pytaniem, czy mogą przyjechać.

- To było niedaleko naszego magazynu, byliśmy po piętnastu minutach - wspomina dziewczyna. - Weszłam pierwsza i nagle zamarłam. Patrzę: Maciek siedzi na wózku i na nas czeka. Rozpłakałam się ze wzruszenia, bo wiedziałam, ile go to kosztowało. A on to zrobił, żeby nam podziękować. Za to, że nie zostawiliśmy ich samym sobie - opowiada.

Historie, które możesz zmienić. Na dobre

W tym roku darczyńcy wybierali rodziny, dla których przygotują pomoc, niemal do samego końca. Zrobili to m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudąpiłkarze reprezentacji Polskisiatkarze klubów Plus Ligipolskie biegaczki, czy siostry Agnieszka i Ula Radwańskie.

Mobilizacja była ogromna, a wszystko po to, by żadna z osób włączonych do programy nie została pozbawiona szansy na to, by zmienić swoją historię. Celem Szlachetnej Paczki nie jest bowiem jedynie doraźna pomoc, która na chwilę ulży obdarowanym w zmaganiach z trudną codziennością, ale trwała zmiana, która pozwoli rodzinom "stanąć na nogi" i odzyskać samodzielność.

By na właśnie oczy przekonać się o tym, jak działa Szlachetna Paczka, najlepiej odwiedzić w ten weekend któryś z magazynów. Dwa największe znajdują się w Warszawie, w budynku VIII Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Jagiellońskiej 38, oraz w Krakowie, również w liceum, popularnej "jedynce" im. Nowodworskiego przez Pl. Na Groblach 1.

By święta były piękne. Dla wszystkich

Nazywany "weekendem cudów" finał Paczki to kulminacyjny moment projektu, ale nie jego koniec. Szlachetna Paczka działa przez cały rok, a wolontariusze pracują z rodzinami nad tym, by trwale poprawić ich sytuację, pomagając im samodzielnie radzić sobie z trudnościami. 

Na stronie Szlachetnej Paczki wciąż można wesprzeć Paczkę bezpośrednią wpłatą lub znaleźć tam inny sposób pomagania, który wyda nam się najbardziej odpowiedni - na przykład wsparcie dzieci z Akademii Przyszłości, która pomaga uczniom z trudnościami w szkole, by uwierzyli w siebie i nie bali się realizować swoich pasji.

Reklama