W jaki sposób zmotywować dziecko do nauki? 10 sposobów ekspertów z Akademii Przyszłości

Twoje dziecko nie wykazuje zainteresowania nauką? Zauważyłaś, że coraz częściej przynosi słabe stopnie i jest zdemotywowane? Poznaj dziesięć sprawdzonych metod specjalistów i tutorów z Akademii Przyszłości, którzy na co dzień pomagają dzieciom przejść od porażek w szkole do sukcesów w życiu.

Postaw na otwartą i szczerą komunikację

Dobra komunikacja zakłada nie tylko odpowiednie wyrażanie się, ale przede wszystkim umiejętność słuchania. W praktyce oznacza ona zadawanie mądrych pytań motywujących do refleksji, podejmowania inicjatywny, a w konsekwencji brania odpowiedzialności przez dzieci. Pozwól dziecku, by opowiedziało, jak się czuje i co myśli. Wyrozumiale reaguj na wszystkie uczucia, szczególnie te najtrudniejsze - złość, rozczarowanie, gorycz. Kiedy dziecko będzie wiedzieć, że jest w pełni akceptowane, opowie ci również, dlaczego nie ma ochoty na naukę. Nie oceniaj z góry, ale staraj się zrozumieć przyczyny jego zachowania.

Skup się na zainteresowaniach dziecka

Reklama

Realizując pasje, dziecko w naturalny sposób rozwija swoje umiejętności. Warto to wykorzystać. Naukę przedmiotów, które sprawiają trudność, można powiązać z zainteresowaniami dziecka. Córka ma problem z konstruowaniem wypowiedzi pisemnych, ale za to bardzo interesuje się sportem? Napiszcie kilka zdań o ulubionych zawodnikach. Syn uwielbia malować, ale ma problemy z matematyką? Sięgnijcie po kolorowanki matematyczne albo jeszcze lepiej - stwórzcie własną. Pomysłów na pewno Ci nie zabraknie.  

- Na przykład gra "Państwa-miasta" może być dobrym pretekstem do nauki przyrody i ortografii. Można dobrać tematy tabelki tak, żeby dziecko miało szansę się wykazać, ale też czegoś nauczyć - podpowiada tutor Akademii Przyszłości, Dawid z Warszawy.

Pokaż, że można uczyć się na wiele sposobów

- Najskuteczniejsza jest nauka w działaniu, dlatego warto zachęcać dzieci do robienia eksperymentów, znajdowania odpowiedzi na pytania czy budowania modeli z klocków lego. Bitwa pod Grunwaldem odegrana ludzikami z klocków lego czy własnoręcznie wyhodowany kryształ dadzą najwięcej satysfakcji. Wykorzystuj też do nauki sytuacje codzienne. Pozwól dziecku odmierzać składniki do potraw, szukać potrzebnych słów w danym języku podczas podróży, przygotować budżet na wycieczkę szkolną, czy wyznaczyć trasę wycieczki weekendowej na mapie. Może zamiast długiej wypowiedzi pisemnej, ciekawą formą pokazania wiedzy będzie komiks? - podpowiada Maria Libiszewska menadżer ds. szkoleń i rozwoju Akademii Przyszłości.

Podziel się swoim entuzjazmem do nauki

Inspirują nas ludzie, którzy naprawdę wierzą, że to czym się zajmują jest niezwykle interesujące. To dlatego dzieci często podzielają pasje swoich rodziców. Jeżeli nie lubisz czytać książek, nie dziw się, że twoje dziecko po nie nie sięga. Jeżeli jasno deklarujesz, że jakaś wiedza nie jest w życiu potrzebna albo jest nudna, dziecko może szybko taką opinię przyjąć jako swoją. Z drugiej strony twoje żywe zainteresowanie określonymi obszarami życia może bardzo wspomóc dziecko. Jeżeli masz wiedzę - dziel się nią. Pokaż, że poznawanie świata jest piękne i fascynujące, że nie kończy się w szkole. 

- Wspólne poszukiwanie informacji, wzajemne odpytywanie się czy konstruowanie prototypów może stać się wspaniałym sposobem spędzania czasu. Nie tylko pomożesz dziecku w nauce, ale też wzmocnisz i pogłębisz z nim więź - mówi Libiszewska.

Wyjdźcie w świat

Pozwól dziecku jak najwięcej doświadczać. Lekcję przyrody najlepiej kontynuuje się w lesie, a wiedzę na temat właściwości fizycznych i chemicznych substancji - w laboratorium - choćby miało się ono mieścić w domowej kuchni. Wychodźcie razem często. Oferta edukacyjna muzeów i ośrodków kultury, kin, teatrów, oper, filharmonii jest niezwykle bogata. Można pójść z dzieckiem nie tylko na wystawę czy koncert, ale również wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez specjalistów. Zajęcia dla najmłodszych w takich miejscach są zazwyczaj bardzo atrakcyjne i wykorzystują najnowsze metody pedagogiczne. Bardzo często opłata wstępna jest symboliczna. Wspólne wycieczki pozwalają otworzyć się na nowe dziedziny życia i nowych ludzi, z tego powodu odkrywcze wyprawy i przygody to stałe elementy programu Akademii Przyszłości.

Pomóż dziecku w organizacji i w planowaniu działań

Czasami dziecko chce się uczyć, ale nie wie jak się do tego zabrać. Regularne ignorowanie zadań domowych nie musi być spowodowane "zapominalstwem". Powodem może być zła organizacja pracy czy brak odpowiednio przygotowanego miejsca do nauki. Pokaż dziecku, jak zaplanować naukę. Poświęć mu czas i uwagę. Zainteresuj się tym, co się działo w szkole. Nie oczekuj, że będzie się efektywnie uczyć, jeżeli ma biurko w pokoju, w którym gra głośno telewizor lub w którym inne dzieci bawią się w najlepsze. Pokaż, że dobre zaplanowanie pracy wpływa na jej efektywność. Nie zostawiajcie nauki na ostatni moment w ciągu dnia, kiedy wszyscy jesteście zmęczeni. Dbajcie o wyrobienie dobrych nawyków.

Zauważaj postępy i wspólnie świętujcie sukcesy

W poprzednim roku szkolnym Akademia Przyszłości zorganizowała warsztaty dla nauczycieli i rodziców, podczas których eksperci opowiadali o tym, w jaki sposób chwalić dzieci. 

W nauce i w rozwoju ważniejsza niż cel jest sama droga. Więcej uczymy się, planując, działając i oceniając efekty swoich działań. Należy dostrzegać wysiłek dziecka, jego zaangażowanie i zapał. Chwal dziecko, ale nie za to jakie jest, tylko za to, co robi: "Widzę, że włożyłeś dużo pracy w ten rysunek!", "Podziwiam Twoją wytrwałość - rozwiązywałaś zadania z matematyki niemal godzinę!", "W tym tygodniu sam pamiętałeś o zadaniach domowych. To się nazywa samodzielność." Takie zdania to informacja zwrotna, która buduje w dziecku adekwatne poczucie własnej wartości i daje mu więcej niż pochwały typu: "Jesteś super!".

Zaangażujcie się społecznie i pomagajcie innym

Kiedy dziecko odkryje swoje talenty, dostrzeże również, że ma się czym dzielić z innymi i że może mieć wpływ na swoje otoczenie. Zachęcaj dziecko do pomocy innym - również w nauce. To doskonały pretekst do rozwoju obu stron. Wzmacnia również motywację. Reaguj pozytywnie na spontaniczną chęć pomocy ze strony dziecka. Rozmawiajcie o tym, co to znaczy pomagać i na czym polega dobra pomoc. Zwróć uwagę na to, żeby dziecko dało się wykorzystywać i naucz je wyrażania własnych odczuć i opinii. Niech chęć pomocy przyjdzie w sposób naturalny, do niczego nie zmuszaj - raczej pokazuj, ile radości może płynąć z tego typu działań.

Ucz wygrywać i...

Od najmłodszych lat warto budować w dziecku przekonanie, że nie trzeba być najlepszym we wszystkim. Ważne, żeby poznać swoje mocne strony i rozwijać indywidualne talenty. Poczucie wsparcia ze strony rodziców i zainteresowanie z ich strony sprawia, że dziecko może rozkwitać i nie czuje się stłamszone. Negatywne doświadczenia i trudności szybko zostają zapomniane, jeżeli młody człowiek wie, że jest w czymś wyjątkowy i że istnieje dziedzina, w której może się realizować. Ważna zasadą jest pokazanie, że niezależnie od środowiska i sytuacji można radzić sobie w życiu. Nie chowaj dziecka pod kloszem. Stawiaj wyzwania i pokaż mu, że ma siłę, by im sprostać. Tylko w ten sposób pokażesz dziecku, czym jest prawdziwe życie.

Pokaż, jak radzić sobie z porażkami

Dziecko bardzo szybko trafia w świat rywalizacji. W ten sposób uczy się, nie tylko jak wygrywać, ale przede wszystkim, jak radzić sobie z emocjami, które pojawiają się po przegranej. Czasami jednak samo obycie z rywalizacją nie wystarcza, a porażka przynosi ze sobą złość i płacz. Przyczyną może być perfekcjonizm lub niska samoocena. Dzieci nie chcą zawieść rodziców. Bywa, że wolą zrezygnować z czegoś, byleby nie przegrać. Pokaż dziecku, że każda przegrana to swojego rodzaju zwycięstwo - ponieważ pozwala się czegoś nauczyć. Dobrym przykładem, który może pobudzić wyobraźnię dziecka jest osoba Thomasa Edisona, który wykonał bardzo dużą liczbę prób, zanim udało mu się udoskonalić żarówkę. W rozwoju najważniejsze jest dążenie do celu - mimo trudności i niepowodzeń. Rolą rodzica jest wspieranie dziecka w wytrwałości i wyciąganiu wniosków z niepowodzeń na przyszłość.

Chcesz zmieniać historie życia dzieci?

Akademia Przyszłości to nowatorski program edukacyjny, który pomaga dzieciom z trudnościami i przeprowadza je od porażki w szkole do sukcesu w życiu. Podopieczni Akademii są zagubieni i nie wierzą w siebie. Często pochodzą z niezamożnych lub niepełnych rodzin i nie radzą sobie z nauką. Dzięki trwającym cały rok indywidualnym zajęciom z tutorem-wolontariuszem otwierają się na świat, nabierają pewności siebie i zaczynają czuć, że są ważni. 

By zostać tutorem Akademii, wystarczy wejść na stronę www.superw.pl i wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy. 

Reklama