Szlachetna Paczka w Pałacu Prezydenckim

Prezenty dla potrzebujących rodzin i wzruszające chwile z wolontariuszami i dzieciakami z Akademii Przyszłości. Tak wyglądała tegoroczna Szlachetna Paczka w Pałacu Prezydenckim. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką, Agatą Kornhauser-Dudą, podtrzymali piękną tradycję.

5 grudnia wieczorem, w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, prezydent i pierwsza dama przekazali przygotowaną paczkę z pomocą dla wybranej przez siebie rodziny włączonej do projektu Szlachetna Paczka. Przy tej okazji przyjęli w Pałacu Prezydenckim wolontariuszy, dzieci oraz twórcę Paczki, ks. Jacka Stryczka.

Konkretna pomoc

Reklama

- Szlachetna Paczka ma wspaniały, nowatorski charakter - powiedział prezydent Andrzej Duda, witając zaproszonych gości. - Paczka jest robiona dla konkretnych ludzi, jest dedykowana, wiadomo, do kogo trafia i jakie są potrzeby tej wybranej rodziny, której pomagamy. Paczka, oprócz tego, że przynosi radość obdarowywanym, daje też olbrzymią satysfakcję wszystkim tym, którzy mogą w tym projekcie uczestniczyć. Bardzo się cieszę, że jako para prezydencka możemy brać udział w Paczce już po raz trzeci.

Prezydencka tradycja

Szlachetna Paczka przygotowywana przez Prezydenta i pierwszą damę w Pałacu Prezydenckim to już tradycja, która na stałe wpisała się w przedświąteczny polski pejzaż. Ten piękny, szlachetny zwyczaj zapoczątkowała śp. Maria Kaczyńska.

W 2009 roku - jako pierwsza spośród pierwszych dam - dołączyła do Szlachetnej Paczki i przygotowała świąteczne prezenty dla wielodzietnej rodziny z województwa warmińsko-mazurskiego. W kolejnych latach Paczkę wspierali Anna i Bronisław Komorowscy, a od 2015 roku robią to Agata i Andrzej Dudowie.

Niespodzianka od Pierwszej Damy

W tym roku para prezydencka postanowiła wesprzeć rodzinę, w której rolę mamy przejęła babcia. - Samotnie wychowuje dwóch wnuków i dzielnie walczyła o to, by nie trafili do domu dziecka, gdy ich mama zmarła na chorobę nowotworową - powiedziała Agata Kornhauser-Duda. - Chłopcy, jak mogą, pomagają babci. To rodzina, która niezwykle mocno trzyma się razem.

Pierwsza dama wyznała, że najbardziej urzekło ją, że pani Jadwiga, babcia chłopców, nie poprosiła o nic dla siebie. - Mimo to, postanowiłam zrobić jej niespodziankę i dodałam do paczek kilka takich typowo kobiecych prezentów. Mam nadzieję, że umilą jej święta - dodała Agata Kornhauser-Duda.

Kreatywna Akademia

Przy okazji przekazania prezentów rodzinie w ramach Szlachetnej Paczki para prezydencka gościła też w Pałacu dzieci-podopiecznych Akademii Przyszłości, siostrzanego projektu Paczki.

Akademia Przyszłości to projekt skierowany do dzieci ze szkół podstawowych, które borykają się z trudnościami w szkole. W Akademii, dzięki indywidualnym zajęciom z tutorem-wolontariuszem, nabierają pewności siebie, odkrywają swoje mocne strony i uczą się wygrywać.

- Chcę pogratulować ks. Jackowi przede wszystkim kreatywności - zwróciła się do ks. Jacka Stryczka, twórcy Paczki i Akademii, pierwsza dama. - Ten projekt, dzięki unikalnej metodologii, nazywanej Systemem Motywatorów Zmiany, naprawdę pozwala przeprowadzać dzieci od trudności w szkole do sukcesów w życiu - dodała.

Para prezydencka wręczyła podopiecznym Akademii podpisane przez siebie Indeksy Sukcesów, a po części oficjalnej spotkania zaprosiła dzieci do zwiedzenia Pałacu.

Wolontariusz Duda

Spotkanie w Pałacu odbyło się w szczególny dzień. 5 grudnia to Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Prezydent Duda, zwracając się do wolontariuszy, podkreślił, że osoby angażujące się w projekty organizowane przez Stowarzyszenie Wiosna, przede wszystkim Szlachetną Paczkę i Akademię Przyszłości, wyróżnia wyjątkowy profesjonalizm. - Te programy są niezwykle skuteczne również dlatego, że dzięki waszej pracy i wiedzy, odpowiadają na realne i aktualne potrzeby społeczne, które w ostatnich latach się zmieniają - dodał prezydent, który kilka lat temu sam był wolontariuszem Paczki.

- Doskonale pamiętam, jak przyjeżdżał pan swoim samochodem, żeby rozwozić paczki. Czy możemy powiedzieć, że wtedy byłem pana szefem, panie prezydencie? - żartował ks. Jacek Stryczek.

Weekend Cudów przed nami

W najbliższy weekend, 9-10 grudnia, w całej Polsce odbędzie się finał XVII edycji Szlachetnej Paczki, nazywany Weekendem Cudów. Przez dwa dni darczyńcy będą dostarczać paczki z dedykowaną pomocą do magazynów, a wolontariusze rozwiozą je do potrzebujących.

W tym roku pomoc trafi do blisko 20 tys. rodzin żyjących w niezawinionej biedzie. To kulminacyjny moment projektu, ale nie jego koniec. Szlachetna Paczka działa przez cały rok, a wolontariusze pracują z rodzinami nad tym, by trwale poprawić ich sytuację, pomagając im samodzielnie radzić sobie z trudnościami.

Więcej o tym, jak działa Paczka i jak można się zaangażować, by jej pomóc na www.szlachetnapaczka.pl.  

Reklama