Stan ubóstwa w Polsce na skutek epidemii. Szlachetna Paczka: pomoc potrzebna bardziej niż kiedykolwiek

Co czwarty badany Polak utracił pracę w związku z epidemią lub ma w najbliższym otoczeniu kogoś, kto mierzy się z podobną sytuacją. Niemal połowa osób zarabiających poniżej tysiąca złotych straciła dotychczasowe zatrudnienie. Szlachetna Paczka, która od 20 lat łączy Polaków wokół idei mądrej pomocy, reagując na bieżącą sytuację, rozszerza swoje wsparcie. Kto otrzyma pomoc w zbliżającej się edycji programu?

Pani Ula po Weekendzie Cudów, kiedy jej rodzina otrzymała pomoc dzięki wolontariuszom Szlachetnej Paczki, na nowo uwierzyła, że może żyć godnie. Znalazła pracę jako sprzątaczka w lokalnej instytucji, w końcu wszystko zaczęło się układać. - I wtedy przyszedł wirus... - opowiada przez łzy w trakcie rozmowy z wolontariuszką Paczki. 

Reklama

Przez pandemię Pani Ula straciła jedyne źródło utrzymania. Jest załamana. Jak teraz zadba o lekarstwa i rehabilitację dla niepełnosprawnego syna? Takich osób, jak Pani Ula są tysiące.

Szlachetna Paczka będzie w tym roku potrzebna bardziej niż kiedykolwiek. Zobacz, jak możesz pomóc tym, którzy mieli mniej szczęścia. Wejdź na https://www.szlachetnapaczka.pl/superw/.  

Paczka potrzebna bardziej niż kiedykolwiek

Skutki epidemii dotykają nas wszystkich, ale - jak bywa zazwyczaj - najboleśniej odczuwają je grupy i tak już wykluczone społecznie i najmniej uprzywilejowane. Aż 45% osób, które zarabiają poniżej tysiąca złotych miesięcznie utraciło swoje źródła utrzymania. Osoby starsze, schorowane i z niepełnosprawnościami, rodziny ledwo wiążące koniec z końcem - Szlachetna Paczka w 20. edycji chce dotrzeć do najbardziej potrzebujących, w tym m.in. do osób dotkniętych skutkami epidemii COVID-19.

Wśród tej grupy znajdują się także dzieci z rodzin wykluczonych cyfrowo, w których brakuje wystarczającej liczby sprzętu potrzebnego do nauki zdalnej czy kontaktu z rówieśnikami, a także -przedsiębiorcy. 11% badanych utrzymuje, że musiało ograniczyć lub zaprzestać działalności gospodarczej w wyniku epidemii. Potrzebujących pomocy jest w tym roku więcej niż kiedykolwiek wcześniej. By Szlachetna Paczka mogła dotrzeć do 30 tys. rodzin, potrzebuje łącznie 9,5 tysiąca wolontariuszy. Ty też możesz zostać jednym z nich i pomóc m.in. osobom, które zmagają się ze skutkami epidemii. 

Epidemia niespodziewanie wpłynęła na nasze życie. Tylko razem możemy pomóc tym, którzy mieli mniej szczęścia. Zostań wolontariuszem Szlachetnej Paczki. Więcej na https://www.szlachetnapaczka.pl/superw/.

Polska bieda ma twarz kobiety?

- Wiemy, że zatrudnienie już spadło o około 150 tys. - to jest bardzo dużo, a ubóstwo jest dość mocno powiązane z bezrobociem - analizuje prof. Ryszard Szarfenberg z Uniwersytetu Warszawskiego. -Badania pokazują, że najczęściej i w pierwszej kolejności tracą pracę ci zatrudnieni, którzy i tak są w najgorszej sytuacji: osoby z niższym wykształceniem, gorzej wykwalifikowane, pracownicy dorywczy, sezonowi, kobiety z dziećmi. 

Badania pokazują, że aż 33% kobiet odczuwa negatywne skutki epidemii w obszarze zatrudnienia. Dla porównania ten sam wskaźnik u mężczyzn wynosi 21%. Jak wynika z Raportu o Biedzie, corocznej publikacji przygotowywanej przez Szlachetną Paczkę, kobiety otrzymują średnio o 1000 złotych mniej emerytury od mężczyzn. To również kobiety z dziećmi są wymieniane przez ekspertów prognozujących stan ubóstwa danych grup społecznych związany z wybuchem epidemii. 

A trudności z łataniem domowego budżetu to nie wszystko. Obostrzenia związane z rozprzestrzenianiem się wirusa pogłębiają poczucie samotności - zwłaszcza wśród seniorów - zwłaszcza w przypadku kobiet. Szlachetna Paczka diagnozując problem samotności, uruchomiła w kwietniu specjalną infolinię DOBRE SŁOWA dla osób starszych. Okazuje się, że 76% osób korzystających ze wsparcia psychologów i terapeutów dyżurujących przy telefonie DOBRE SŁOWA stanowią kobiety.

Jak możesz pomóc tym, którym zabrakło szczęścia? Wejdź na https://www.szlachetnapaczka.pl/superw/ i zostań wolontariuszem Szlachetnej Paczki.

2020 rok - (nie) tylko epidemia

2020 rok to nie tylko pandemia. To także powódź, która w szczególny sposób dotknęła województwa małopolskie, śląskie, podlaskie, podkarpackie oraz Kujawy i Pomorze. Wolontariusze Szlachetnej Paczki we współpracy z lokalnymi władzami i instytucjami będą włączali do programu również te rodziny, które straciły swój dobytek lub pogorszyły się ich warunki życiowe.

- W tej edycji planujemy otworzyć 628 regionów Szlachetnej Paczki. Ponad 9,5 tysiąca wolontariuszy Paczki dotrze do niemal 30 tysięcy rodzin i osób, które mogą potrzebować naszej pomocy, w tym osób dotkniętych skutkami pandemii i powodzi - potwierdzają organizatorzy. 

Tylko razem możemy sprawić, że ten rok zakończy się dobrze.

Zostając wolontariuszem, możesz wpłynąć na to, by trudny rok 2020 skończy się szczęśliwie dla rodzin i samotnych osób w potrzebie. Nie pozwól, aby ktoś, kto miał mniej szczęścia, został sam, wejdź na https://www.szlachetnapaczka.pl/superw/.    

Reklama